St.Petersburg, Russia
November 14–15, 2019

Agenda


Day I. November 14, Thursday | November 15, Friday

         
08:30
whole day

Registration

Room I
09:30
25 min.

Opening ceremony

Room I Room II Room III Room IV Room V
Programming/Tools
10:00
45 min.
🎦 Presentation available
Asger Alstrup Palm, Area9
Architecture
10:00
30 min.
Pavel Yurkin, Leroy Merlin
Project Management
10:00
30 min.
Denis Petrov, MERA
AI; Intelligent Things
10:00
30 min.
Tatiana Eliseeva, Computer Vision Systems
Business
10:00
110 min.
Alexey Vasilyev, PulseManagement.org
10:40
30 min.
Eugene Aslamov, LANIT
10:40
15 min.
Vasiliy Moiseev, Usetech
10:40
15 min.
Presentation available
Denis Silakov, Virtuozzo
Open Source
11:00
30 min.
🎦
Dmitriy Pavlov, Apache Software Foundation
11:00
30 min.
Oleg Gromov, Extyl
11:00
30 min.
Yury Yakhno, Georgy Dyuldin, MERA
 
11:30
30 min.

Coffee Break (Day I)

Programming/Tools
12:00
30 min.
Vladimir Litoshenko, First Line Software
Architecture
12:00
30 min.
Alexandre Prozoroff, MIPT / RTLab
Business
12:00
30 min.
Presentation available
Andrey Konoplya, ARB – consulting
Embedded Systems
12:00
30 min.
George Gribkov, PVS-Studio
Data science; Big data
12:00
120 min.
Mikhail Belov, Dubna State University
Security
12:45
30 min.
🎦 Presentation available
Alexey Fedorov, QApp / Russian Quantum Center
12:45
30 min.
Presentation available
Roman Tsirulnikov, Yandex.Money
12:45
30 min.
Presentation available
Maxim Frolov, Smartbics
Programming/Tools
12:45
30 min.
Presentation available
Andrei Loginov, A7 Systems
AI; Intelligent Things
13:30
30 min.
🎦
Vadim Vashkelis, EPAM Systems
13:30
30 min.
Maxim Shalomovich, LANIT
Voice Interfaces
13:30
15 min.
Ekaterina Politsyna, Moscow Aviation Institute
Security
13:30
15 min.
Presentation available
Maksim Afonin, Extyl
13:50
15 min.
Fedor Krasnov, Gazpromneft STC
VR, AR
13:50
15 min.
🎦
Nikita Besshaposhnikov, SRISA RAS
14:00
60 min.

Lunch (Day I)

 
Project Management
14:40
15 min.
Presentation available
Anatoly Ivanov, PropellerAds
 
Programming/Tools
15:00
15 min.
Ivan Bakaidov, LINKa
Data science; Big data
15:00
30 min.
🎦 Presentation available
Evgeny Vinogradov, Yandex.Money
Analysis
15:00
30 min.
Irina Gertovskaia, OTR
DevOps
15:00
30 min.
Presentation available
Ekaterina Krivtsova, IBM
Security
15:00
120 min.
🎦
Aleksey Pletnev, Bazis-Center
AI; Intelligent Things
15:20
30 min.
🎦
Jeremias Rößler, ReTest
15:45
30 min.
Dmitri Soshnikov, Microsoft
15:45
30 min.
Presentation available
Konstantin Semenov, EPAM Systems
15:45
30 min.
🎦
Zurab Belyi, Reksoft
16:05
30 min.
Clemence Lebrun, IBM
High Loaded
16:30
15 min.
Maxim Sitnikov, Penza State University
16:30
30 min.
🎦 Presentation available
Oleg Voronov, VTB Bank
16:30
30 min.
Nikolay Pasynkov, Usetech
Embedded Systems
16:50
15 min.
🎦
Igor Odintsov, RSC
Testing / Verification
16:50
15 min.
Tatiana Maksimova, EPAM Systems
17:00
30 min.

Coffee Break (Day I)

Continuous Prof. Development
17:15
30 min.
Presentation available
Sergey Poluektov, Mediasoft
 
Project Management
17:15
110 min.
Aleksey Losev, Logrocon
Testing / Verification
17:30
30 min.
Presentation available
Murad Mamedov, Exactpro
Analysis
17:30
15 min.
Presentation available
Evgeniy Lipkin, ITMO University
DevOps
17:30
30 min.
Presentation available
Dmitry Volochaev, Auriga
17:50
15 min.
Olga Savchenko, Reksoft
17:50
15 min.
Anna Penkina, raketa.travel
18:10
15 min.
Ekaterina Stepalina, Acumatica
18:10
15 min.
Presentation available
Anna Gromova, Exactpro
Programming/Tools
18:10
15 min.
Presentation available
Ilya Nozhkin, SPbSU
18:10
15 min.
Vitaly Volobuev, Innopolis University
18:30
30 min.
🎦
Zurab Belyi, Reksoft
18:30
30 min.
🎦
Irina Smirnova, Kaspersky
18:30
30 min.
Peter Gribanov, 1C
18:30
15 min.
Presentation available
Sergey Pushkin, Reksoft
18:50
15 min.
Discussion

19:00
Conference party (Day I)
 

November 14, Thursday | Day II. November 15, Friday

         
Room I Room II Room III Room IV Room V
Business
09:30
30 min.
Alexey Kuksenok, DataArt
UX
09:30
15 min.
Anton Grigoryev, Southern Federal University
Testing / Verification
09:30
30 min.
Alexander Gerasimov, ISP RAS
Programming/Tools
09:30
15 min.
Alexander Lopatin, State University of Humanities and Social Studies
AI; Intelligent Things
09:30
120 min.
Clemence Lebrun, IBM
09:50
15 min.
Roman Spiridonov, Business Information System «NARABOTE»
09:50
15 min.
Stanislav Sartasov, SPbSU
10:15
30 min.
Pascale Xelot, IBM
10:15
15 min.
Alexander Shkaraputa, Perm State University
10:15
30 min.
Alexey Zhukov, Positive Development User Group (PDUG)
10:15
15 min.
Vitaly Kalmychkov, Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI”
10:35
15 min.
Daniel Saada, Lomonosov Moscow State University
10:35
15 min.
Antony Pavlov, SRISA RAS
UX
11:00
30 min.
Olga Pavlova, Sobaka Pavlova
Data science; Big data
11:00
15 min.
Nadezhda Kusakina, Samara State Technical University
11:00
30 min.
Oleg Bedrin, KFU Higher School ITIS
11:00
30 min.
Cevat Balek, İstanbul Technical University
11:20
15 min.
Pavel Kozlovskii, SPbPU
11:30
30 min.

Coffee Break (Day II)

IoT
12:00
30 min.
🎦
Alexey Korablev, Concern R-Pro / Creonomyca Cluster
Data science; Big data
12:00
30 min.
🎦
Aleksandr Serbul, 1C-Bitrix
Business
12:00
15 min.
Vladimir Kremer
Cloud
12:00
30 min.
Franck Descollonges, IBM
Architecture
12:00
120 min.
Gennadiy Kruglov, IBS
Knowledge Management
12:20
15 min.
🎦
Rodion Nagornov, Kaspersky
Business
12:45
30 min.
🎦
Eugen Schwab-Chesaru, Bogdan Cotovelea, teknowlogy Group
12:45
15 min.
Evgeniy Lipkin, ITMO University
12:45
30 min.
Dmitry Proskurin, Kaspersky
12:45
30 min.
🎦
Stamo Petkov, Information Services
IoT
13:05
15 min.
🎦
Katryn Dmitruk, First Line Software
13:30
30 min.
Mikhail Chukhlomin, Gemalto
13:30
30 min.
Sergey Khrenov, PVS-Studio
13:30
30 min.
Tatiana Bunto, HFLabs
13:30
30 min.
Yahor Miron, HYPERVSN
14:00
60 min.

Lunch (Day II)

Business
14:40
15 min.
Alexander Kirsanov, Virry.life
 
VR, AR
15:00
30 min.
🎦
Artem Haritonov, GORA Studio
Programming/Tools
15:00
15 min.
Viktor Potapov, Southern Federal University
Knowledge Management
15:00
30 min.
Tatiana Gavrilova, GSOM SPbSU
Business
15:00
60 min.
Moderator: Valentin Makarov, RUSSOFT
Chen Chen, Chinasoft International
Alexander Egorov, Reksoft
Vladimir Rubanov, Rosplatforma
Nikolai Puntikov, First Line Software
Andrey Terekhov, LANIT-TERCOM
Project Management
15:00
180 min.
Svetlana Bolsunovskaia, T-Systems
15:20
15 min.
Viktor Shamparov, MCST / MIPT
Project Management
15:45
30 min.
Michele Marchesi, University of Cagliari
15:45
15 min.
Victor Vetkin, First Line Software
15:45
30 min.
Mikhail Chkalov, Auriga
16:05
15 min.
Nikolay Efanov, MIPT
 
Business
16:30
30 min.
Evgenia Mikhalchuk, Flex Databases
16:30
30 min.
🎦
Denis Aleksandrov, Arcadia
16:30
30 min.
Alexander Polomodov, Tinkoff
16:30
120 min.
RUSSOFT Meeting
17:00
30 min.

Coffee Break (Day II)

Room I
Project Management
17:30
45 min.
🎦
Scott Gould
 
18:20
30 min.

Closing ceremony